infoBox
 
     
 
Akademia PWN> AKTUALNOŚCI
 • Słowa nieistniejące

  Języki – tak jak ludzie – wędrują. Podczas tej wędrówki przygarniają słowa nowe, modyfikują istniejące. Bywa, że giną, i to nawet częściej niż nam się wydaje…


 • Od imprezy do imprezy

  Są wśród nas tacy, co nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Nie dla nich kanapa, slow life i maniana. Oni muszą – podróżować, uczestniczyć, bywać, doświadczać. Więc jeśli i ty lubisz intensywnie żyć, a w dodatku znasz niemiecki i lubisz Niemcy – rozważ, czy granice naszego kraju nie są dla ciebie za ciasne.


 • Co ty wiesz o Kiplingu?

  Nasza wiedza o literaturze Wysp jest – oględnie mówiąc – niewielka. Gdzieś w zakamarkach pamięci usadowił się Charles Dickens, trzymając pod pachą „Opowieść wigilijną”. Obok niego siedzi Bridget Jones, czytając „Rozważną i romantyczną”. Koniecznie uzupełnijcie repertuar nazwisk i tytułów. Zaczynamy od Rudyarda Kiplinga….


 • Taki komiks to jest bardzo ważna rzecz

  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu komiksy kojarzyły się z mało poważnymi obrazkami służącymi przede wszystkim rozrywce. W czasach PRL-u władze traktowały ten rodzaj twórczości jako wytwór kultury zgniłego Zachodu, jednocześnie promując kapitanów Żbika czy Klossa. Dzisiaj komiksy otrzymują prestiżowe nagrody i stanowią ważną część naszego życia społeczno-kultur


 • Rodzina, ach, rodzina…

  Ostatnio dużo mówi się o kryzysie rodziny – o rozpadzie tej podstawowej komórki społecznej. Publicyści, politycy i obywatele dyskutują o tym, jaka powinna być rodzina i kto może ją tworzyć. Zanim jednak wdamy się w płomienną wymianę zdań, spójrzmy wstecz – zobaczmy, jak zmieniała się rodzina na przestrzeni wieków i jak funkcjonowała w różnych krajach.


 • Nazywam się Skarbek. Krystyna Skarbek

  Mówi się o niej: Bond w spódnicy. Polska arystokratka, uczestniczka przedwojennego konkursu Miss Polonia, pogromczyni męskich serc, wiodła burzliwe życie… przez całe życie.


 • Każdy może pojąć matematykę

  O, już słyszę ten narastający głos oburzonych, tę skargę na los uciemiężonych matematyką, tą maturą obowiązkową!... Że nie każdy, że dyskalkulia, w dodatku mus i przymus! A jednak uprę się i powiem głośno: każdy może pojąć matematykę!


 • Pić czy nie pić – oto jest pytanie

  Pić czy nie pić – oto jest pytanie. I nie chodzi tu o alkohole – markowe trunki czy tanie wina – ale o… herbatę z cytryną! Tak! Jak się bowiem okazuje, człowiek przeziębiony jest bombardowany nie tylko wirusami, ale dobrymi radami, z których każda jest różna od poprzedniej.


 • Fizyka sportu

  Za nami zimowe igrzyska w Soczi, przed nami kolejne letnie i zimowe olimpiady i mistrzostwa świata. Kto z nas, kibiców, zastanawia się między kolejnymi falami emocji nad tym, ile jest w zwycięstwie pracy, ile szczęścia, a ile wiedzy, czyli… fizyki?


 • Starość? Nas to nie dotyczy!

  Dla każdego człowieka chodzącego do szkoły starość jest czymś tak abstrakcyjnym jak… No, bardzo abstrakcyjnym. Znamy ją tylko z widzenia, spotykając się ze starymi osobami raczej rzadko i na krótko.