infoBox
 
     
 
Akademia PWN> Przedmioty> Geografia> Newsy> Ostatni jaskiniowcy

Ostatni jaskiniowcy

2013-11-02 00:00:00

Ilustracja: PoppyField

Podziel się!
Po dziś dzień można na świecie znaleźć ludzi, który żyją w jaskiniach. Zamieszkują oni Papuę-Nową Gwineę. Meakambuci jeszcze nie tak dawno musieli brać udział w wojnach plemiennych i stawiać czoło kanibalom oraz łowcom głów, których działalność została zdelegalizowana dopiero w latach 80. XIX wieku.

Dziś ich głównymi wrogami są deforestacja lasów tropikalnych malaria i gruźlica.

Turyści odwiedzający Nową Gwineę często wyobrażają sobie, że lokalne dzikie ludy z zajadłością północnoamerykańskich Indian napadają na białych i zdzierają z nich skalpy. Tymczasem rzeczywistość jest znacznie mniej sensacyjna. Większość zdjęć uzbrojonych w łuki i strzały wojowników pochodzi z pokazów dla turystów. Zdarza się, że ci właśnie wojownicy po skończonym pokazie sprawdzają Facebooka na Androidzie, po czym szybko wracają do domów, bo nie przegapić kolejnego odcinka „Gry o tron”.

 

Prawdziwi jaskiniowcy, na przykład wspomniane plemię Meakambuów, zamieszkuje terytorium o powierzchni około 250 kilometrów kwadratowych, obejmujące dwa strome grzbiety górskie. Plemię zostało odkryte w latach 60. Trzydzieści lat później spotkano w lasach jedynie 11 Meakambuów, którzy przenieśli się na niziny, by zyskać dostęp do szkół i opieki lekarskiej.

 

Tekst: SvartBjørn

Źródło:
http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/ostatni-ludzie-z-jaskin/